Alerts

FDA advises consumers to stop using any supplement products labeled as OxyElite Pro or VERSA-1. Please see the following advisories: FDA -10/08/13, FDA - 10/11/13 and CDC - 10/08/13.

OPSS Hompage Button tall

Natural Medicines Homepage Button tall

Announcements

New article on reporting side effects of supplements
Just published in The New England Journal of Medicine: A recent article brings up dietary supplement issues you need to be aware of and discusses how dietary supplement side effects could be monitored better. A PDF of the April 3rd article is available free online.

3rd International Congress on Soldiers’ Physical Performance
August 18-21, 2014
The ICSPP delivers innovative scientific programming on soldiers’ physical performance with experts from around the world.

DMAA list updated for April 2014

Fueling Performance Photo Campaign
Share photos of how you fuel your performance and be featured on our Facebook page!

Dietary supplement module
Earn continuing education credits (if eligible) for this two-hour online module.

Operation LiveWell

Performance Triad

You are here: Home / HPRC Blog / The cost of eating well

The cost of eating well

published: 12-21-2012 Journal entry icon

Do you think nutritious foods are expensive? Think again. A cost-per-calorie comparison of the prices of fat- and sugar-laden convenience foods to the prices of nutritious whole foods showed the convenience foods coming up short.

A study conducted in a low-income area of Baltimore, Maryland, revealed that a diet based primarily on convenience foods from fast-food restaurants cost 24% more than a diet based on whole foods purchased in a grocery store. Of course, prices vary between seasons and geographic locations, but the message was clear: Don’t be fooled by “dollar menus” and “meal deals.”

Here are some more tips to stretch your food dollars:

  • Meats: Buy lean cuts of meat, poultry, and fish on sale and freeze for later use. (Use freezer wrap for long-term storage.)
  • Fruits and vegetables: Not only are fruits and vegetables less expensive when they are in season, the ones in season are freshest and have the best flavor. Take advantage of lower prices on apples in autumn, kale in winter, peas in spring, and strawberries in summer, for example.
  • Processed foods: Cereal, low-fat pasta sauces, and other slightly processed foods can be healthful choices, but name brands can be expensive. Store brands are often excellent quality and typically cost less.
  • Snacks and beverages: Opt for inexpensive (and healthy) snack choices such as popcorn, dried fruit, or peanuts. Milk and juice provide needed nutrients without the “empty” calories found in sodas and beer.
  • Coupons, coupons, coupons: They’re like free money.

With a little time and planning you can provide your family with healthy, nutritious meals and save money.


Filed under: , , , ,